Nieuwsbrief April 2022

Ter inleiding

Welkom bij deze nieuwe nieuwsbrief waarin we u graag weer even bij willen praten over het reilen en zeilen van deCokerije en alles wat daarmee te maken heeft. Inmiddels zijn we, na onze verhuizing van Groningen naar Zeeland, aardig gesetteld op onze nieuwe stek en hebben we ons sinds de verhuizing nog geen moment verveeld als gevolg van de Coronatoestanden en de op dit moment woedende oorlog in de Oekraïne met alle narigheid die dat voor iedereen veroorzaakt. Beide crises hebben als gevolg gehad dat grondstoffen lastiger te vinden werden en/of aanmerkelijk duurder werden en in die situatie zitten we nu nog steeds. Verwachting is dan ook dat het ook de komende tijd nog wel even onrustig zal blijven op de grondstoffenmarkt en dat het inkopen van onze producten voorlopig nog wel een uitdaging zal blijven. Tot op heden is het nog steeds gelukt om alles te kunnen blijven leveren dus laten we hopen dat de rust letterlijk en figuurlijk snel terugkeert en we weer normale tijden gaan beleven. Voor nu in ieder geval veel leesplezier met deze nieuwe nieuwsbrief en zoals altijd: "Vragen, tips, ervaringen en bemerkingen zijn altijd welkom!"

 

Doorbijten of Afbijten?

Biologisch afbreekbaar afbijtmiddelRecyclen, hergebruiken, opknappen, oppimpen, restaureren en tegenwoordig zelfs Upcyclen zijn helemaal hot in deze tijden van Vintage, Oma en kringloop. Steeds meer mooie initiatieven om bijvoorbeeld oude meubelen weer een tweede leven te geven. Niet alleen leuk voor de gebruiker maar zeker ook omdat op die manier ongemerkt veel van die werkelijk prachtige meesterstukken, ondanks de ingezakte antiekmarkt, toch voor het nageslacht bewaard zullen blijven. In veel gevallen is de eerste stap in het upcyclen of hoe het dan ook mag heten het verwijderen van de oude afwerklagen. Zeker bij rijk gedecoreerde stukken kan dat een klusje voor de doorbijtertjes onder ons zijn.

Wie niet sterk is moet slim zijn sprak oma jaren geleden al en dus grepen wij voor dat werk in de tijd dat we zelf nog restauratiewerk deden al snel naar een pot gezellige afbijt. Destijds gebruikten we daar afbijtmiddelen voor die vol met allerlei enge chemische producten zaten. "Je hoefde alleen het deksel maar van de pot te doen en de rest ging bijna vanzelf" zal ik maar zeggen... Niet fijn voor ons als gebruiker én niet fijn voor het milieu maar er was niets "beters".

Helaas komt het af en toe voor dat gebruikers van onze olie niet goed lezen voordat ze aan de slag gaan, denken dat oliën wel hetzelfde zal zijn als schilderen en er dus lustig op los kwasten. Het heeft er wellicht wel iets van weg maar het nadeel van schilderen met olie is dat er dan een dikke laag olie op het hout achterblijft die heel slecht zal drogen, gaat rimpelen en plakken. In de olie zetten is dus wel degelijk iets anders dan schilderen. Wie dat echter over het hoofd heeft gezien ziet zich dan voor de klus om de overtollige, half gedroogde olie alsnog van het oppervlak te verwijderen. Een lastige klus waarvoor men ons dan al snel om hulp vraagt. Vandaar dat we nu ook een volledig biologisch afbreekbare afbijt in ons assortiment hebben opgenomen.

Er zijn op dit moment veel afbijtmiddelen op de markt die in kwaliteit uiteenlopen van "priklimonade" tot "goed spul". De afbijt die wij op de markt brengen valt zonder meer in de hoogste categorie "Goed spul" en is dan ook niet alleen krachtig, snel en makkelijk in het gebruik maar ook volledig biologisch afbreekbaar, niet irriterend, niet ontvlambaar, oplosmiddelvrij, vrij van chlorides en zo nog het een en ander. Kortom: beter wordt het volgens ons niet. U leest alles over deze nieuw telg van deCokerije-familie op de pagina: Afbijtmiddel.

 

Oliedag? Wat was dat ook alweer?

Ja, het klinkt bijna als "Vroeger". U weet wel van toen de mannen nog van staal en de schepen van hout waren. De tijd dat de wereld nog dacht dat Corona een merk bier was. In die goeie ouwe tijd organiseerden wij met zekere regelmaat een zogenaamde "oliedag". Een ochtend of middag waarin we een groep geïnteresseerden uitgebreid informeerden over olie en alles wat daarbij komt kijken. Zo bespraken we onder andere: welke oliesoorten zijn er, hoe maken we die, hoe gebruik je ze, wat kan er zoal mis gaan en vooral natuurlijk hoe voorkom je dát er iets mis gaat. Altijd gezellige bijeenkomsten waar de bezoekers steevast reuze enthousiast over waren. Door Corona en ook onze verhuizing naar het zuiden hebben we al geruime tijd geen oliedagen meer kunnen organiseren maar inmiddels mag het weer en dus werd het tijd om ook daar weer eens over na te denken. We hopen dan ook binnenkort weer eens een dag te kunnen organiseren dus heeft u interesse en staat u nog niet op de lijst laat het dan even weten zodat we u geheel vrijblijvend op de hoogte kunnen houden!

 

Welkom aan boord!

Ook in deze nieuwsbrief mogen we weer een aantal nieuwe dealers en bijzondere gebruikers aan u voorstellen. Bij deze dus... 

Wensbruggen en Speelhout worden behandeld met olie van deCokerije

Jens Pas van de firma Speelhout maakt bijzonder "Speelhout" en ook "Wensbruggen". Een Wensbrug is een geschenk als aanmoediging of steun voor wie met een uitdaging geconfronteerd wordt en slaat de brug tussen de steen van gisteren en de steen van morgen. Een mooi gebaar waar al veel mensen inspiratie en troost uit hebben kunnen putten. Het Speelhout dat Jens maakt is voornamelijk gemaakt uit gerecycled hout en het zal u duidelijk zijn dat veel van Jens zijn milieubewuste werkstukken worden afgewerkt met producten van deCokerije. U vindt Jens zijn werkstukken zowel op zijn websites www.wensbrug.be en www.speelhout.be als in zijn fysieke winkel in Zingem, België. Wie meer wil weten over houtbewerking en alles wat daarbij komt kijken kan behalve voor de bijzondere werkstukken zelfs bij Jens terecht om "gezel" te worden. Wie weet leert u daar wel om zelf een "Sjakosh" uit zijn assortiment te maken...

 ================================================

 Hout & Zo levert olie van deCokerije

In Stellendam Op Goeree-Overflakee vindt u de firma Hout & Zo. Eigenaar Dirk Hoek helpt u daar aan hout, tuinhuizen, ijzerwaren en alle toebehoren. Ook kunt u er terecht voor allerlei soorten maatwerk, gevelbekledingen, schuttingen en ander tuinhout. Dirk was al jarenlang voor zijn prive-projecten fan van de producten van deCokerije en heeft onlangs besloten om onze producten ook in zijn bedrijf onder de aandacht van zijn klanten te brengen.  Meer informatie vindt u op www.houtenzo.info

 

 ================================================

Ook Robin Wood Music boxes werkt met olie van deCokerije

Robin Wood Music boxRob de Looff is zeker geen nieuwkomer bij ons. We maakten een heel aantal jaren geleden al kennis met hem toen we een aantal van zijn prachtige muziekdoosjes mochten kopen. Rob maakt bijzondere muziekdoosjes uit Stadshout zodat ieder doosje niet alleen muzikaal is maar ook een prachtig verhaal verteld. Zoals zo vaak levert het ene mooie verhaal vanzelf weer een nieuw verhaal op en zo stuurden wij destijds een van de doosjes van Rob op naar een buitenlandse relatie. Bij het doosje was, zoals altijd, precies vermeld waar de boom had gestaan die het hout had geleverd voor dat betreffende doosje. Enige tijd later ontvingen we een uitgebreid bedankje van de ontvanger die ons schreef: "Ik heb in mijn jonge jaren daar op school gezeten en weet nog goed dat ik menigmaal langs precies die boom ben gefietst!! Een heel bijzonder geschenkje én een mooie trip down Memorylane dus..."

Onlangs spraken we Rob weer eens en ook nu waren we weer onder de indruk van zowel zijn heerlijke producten als de wijze waarop hij die, uiteraard met deCokerije-olie, maakt. Daarom laten we u hierbij graag nog eens kennismaken en nodigen we u graag uit om zijn gezellige website eens te bekijken. U vindt alles over Rob en zijn vrolijke producten op www.robinwoodmusicbox.com

 

================================================

Een Grafplank is een volledig ecologisch verantwoord en biologisch afbreekbaar gedenkmonument dat onder andere mooi past dus bij een groene uitvaart. De planken van Grafplank.nl zijn afkomstig van een houtzagerij die gekweekte Europese beuken- en eikenhouten stammen zaagt om duurzame pallets te produceren. Van de overtollige delen worden de grafplanken gemaakt zodat er geen boom voor geveld hoeft te worden. Een grafplank kan op het graf neergelegd worden of rechtop geplaatst worden. De kleinere formaten passen prima in een urnentuin of urnenbegraafplaats en alle planken worden uiteraard afgewerkt met de natuurlijke olie van deCokerije zodat ze ook op natuurbegraafplaatsen gebruikt kunnen worden. Wie meer wil weten kijkt op www.grafplank.nl

 

Over "aan boord" gesproken...

Welkom aan boord mag in deze nieuwsbrief niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk genomen worden. Het mooie weer zit er weer aan te komen en dus wordt het ook weer tijd om in het weekend af en toe lekker het water op te gaan. In Groningen deden we dat met onze prachtige elektrische sloep genaamd Fluustur maar nu we in Zeeland in de buurt van het Veerse Meer wonen willen we liever weer iets met zeilen zodat Fluustur een nieuwe eigenaar zoekt. Heeft u interesse in een werkelijk prachtige elektrische sloep neem dan zeker eens een kijkje op www.fluisterboot-kopen.nl voor alle details van Fluustur en neem contact op als u in het echt kennis met hem wil maken.

 

Nieuw: Stoplossbags Vulhulp

Stoplossbag VulhulpStoplossbag VulhulpOnze Stoplossbags waarmee u olie, verf en vernis jarenlang in goede conditie kunt houden kent u waarschijnlijk al wel. Als u er al mee gewerkt heeft heeft u wellicht ook al ervaren dat het vullen van de zakken soms een uitdaging kan zijn omdat u met een beetje pech zowel de zak áls de trechter áls het te legen blik vast moet houden en dat u daarvoor dus af en toe een handje tekort komt. Daar is nu een oplossing voor in de vorm van de Stoplossbag-Vulhulp. De Vulhulp is een op maat gezaagd plaatje dat precies over de hals van de zak past en dat u in de bankschroef kunt klemmen of met een lijmklem op een plankje vast kunt zetten. Zo blijft de zak stevig en veilig hangen en heeft u beide handen vrij om de olie, verf of vernis in de zak te kunnen gieten zónder dat u zelf een hulpje moet vragen om u even te helpen. De nieuwe Vulhulpjes vindt u samen met de andere producten op de Stoplossbag-pagina.

 

Kanonne wat een prijzen!

In de vorige nieuwsbrief schreven we dat de prijzen van een aantal producten onder druk waren komen te staan als gevolg van het hele Corona-gedoe en het feit dat met name China de markt leeg kocht maar tussen de regels door kon u lezen dat we de verwachting hadden dat alles eind vorig jaar wel weer wat normaler zou worden. Nou, niet dus... Inmiddels zijn we een jaar verder en is de grondstoffenmarkt er helaas niet beter op geworden. Het was al niet best en de voor ons onbegrijpelijke oorlog in de Oekraïne heeft dat alleen maar verder verslechterd. Zo is er momenteel vrijwel geen Zonnebloemolie in de door ons benodigde kwaliteit meer op de markt en is ook de aanvoer van Tungolie, Lijnolie, Castorolie, Soyaolie, Raapolie en Saffloerolie inmiddels bijzonder problematisch.

Ook nu hebben we de hoop dat er aan het eind van het jaar weer wat op de markt komt en hopen we dat er uiteindelijk toch ook nog wat producten uit de Oekraïne zullen kunnen komen maar of dat zo zal zijn zal de tijd leren en hangt mede af van wat Poetin nog meer voor narigheid aan gaat richten. Daarnaast blijft China nog steeds alles opkopen wat los en vast zit en zullen de prijzen dus ook bij nieuwe aanvoer naar verwachting nog geruime tijd onder druk blijven staan. Op dit moment werken wij nog voor een groot deel met de producten uit onze voorraad maar het is door de huidige situatie niet uit te sluiten dat ook wij onze prijzen dit jaar tussentijds aan zullen moeten passen. Dat is geenszins wat we gewend zijn en we hopen dat ook nu te kunnen voorkomen maar het zijn bijzonder gekke tijden momenteel.

 

Digitaal of Abnormaal?

Jaren geleden dachten we dat het nieuwe digitale tijdperk ons alleen maar mooie dingen zou brengen. Tijdwinst, lichter werk, minder fouten en betere controle. De wereld lag aan onze voeten. Inmiddels weten we beter en zijn RSI, vierkante ogen, nepnieuws, digitale manipulatie en cybercrime hele normale woorden geworden in onze moderne maatschappij. In  den beginne werd er gewoon voor de grap weleens een programmaatje geschreven dat spontaan de net getypte brief letter voor letter opvrat als de secretaresse hem te lang niet opgeslagen had. Gewoon voor de leuk en om haar scherp te houden. Inmiddels is er een hele aparte wereld ontstaan vol boefjes die er hun werk van maken om te proberen anderen dusdanig het leven zuur te maken dat ze gaan betalen om maar van de ellende af te zijn.

Een hele nieuwe en vooral wonderlijke tak van sport waar wij als ambachtelingen in het geheel niet van gecharmeerd zijn en ook geenszins op zitten te wachten. Maar omdat we om ons heen steeds vaker collega-bedrijven horen die op de een of andere manier last hebben gehad van digitale mafketels hebben we het afgelopen half jaar serieus geïnvesteerd in het verbeteren van onze cybersecurity. Een vak apart waar we dan ook (na lang zoeken) een bijzonder prettige en kundige specialist voor hebben in kunnen huren. Tenminste, dat hopen we natuurlijk want het blijft een rat-race tussen the good guys and the bad guys. We hebben in ieder geval heel serieus ons best gedaan om ons systeem en daarmee ook uw gegevens veilig te houden. Nu maar hopen dus dat de digitale bitboefjes ons voorlopig links zullen laten liggen!

 

"Er is een tijd van komen...

en er is een tijd van gaan" sprak het Delftsblauwe tegeltje terwijl het rustig aan de muur hing te hangen en de steeds veranderende wereld aan zich voorbij zag trekken. En die spreuk gaat ook van toepassing zijn op deze nieuwsbrief. Hoewel wij zoals u weet nog nooit modern geweest zijn, proberen we toch een beetje met onze tijd mee te gaan en hebben we besloten om de nieuwsbrief pen aan de kapstok te hangen en in plaats daarvan een blog-toetsenbord neer te zetten waarmee we voortaan met een hogere frequentie korte inhoudelijke verhaaltjes zullen gaan publiceren op onze website. Zo kunnen we u denken wij beter van voor u nuttige informatie voorzien. Want zeg nou eerlijk: dat wij verhuisd zijn of dat we alle zeilen bij moeten zetten om alle grondstoffen beschikbaar te houden zal u eigenlijk worst zijn toch? U heeft zelf al voldoende te doen tenslotte. Maar als we u beter kunnen informeren hoe u uw project moet opbouwen of beschermen, wat er nu eigenlijk gebeurt als je een stuk hout schuurt of hoe je veel gemaakte fouten makkelijk kunt voorkomen dat is wellicht een stuk interessanter. In het linkermenu vindt u inmiddels een nieuwe optie "Houtolie Blogs" waar u alvast een eerste artikeltje kunt vinden.

Als er toch nieuwe dingen over ons bedrijf zelf te melden zijn dan maken we daar misschien nog wel een nieuwsbrief over maar tot die tijd gaan eerst proberen om u af en toe van blog-stukjes te voorzien die over ons vakgebied gaan en waarin we u gewoon heel praktische tips en adviezen zullen geven. We hebben zelf al een lijstje van onderwerpen waarvan we denken dat die interessant zijn maar zouden het op prijs stellen als u ons daarmee zou willen helpen.

Heeft u dus onderwerpen waar u graag meer over zou willen weten laat het dan zeker weten door even een mailtje te sturen naar info@hout-olie.nl. Eenieder die onderwerpen voor de blog aandraagt maakt kans op een leuke surprise dus vermeld niet alleen uw naam maar ook even het adres in de mail zodat we weten waar we iets heen moeten sturen als u in de prijzen valt! Iedereen die is aangemeld voor deze nieuwsbrief ontvangt automatisch een kort berichtje als we weer een nieuw blog-artikeltje hebben geschreven dus daar hoeft u niets voor te doen. Staat u nog niet op onze mailinglijst? Stuur ook dan even een mailtje zodat we u aan de lijst toe kunnen voegen en stelt u er helemaal geen prijs op om op de hoogte gehouden te worden dan vernemen we ook dat natuurlijk graag zodat we uw aanmelding in de digitale papierversnipperaar kunnen stoppen.

 

Verder nog nieuws?

Jazeker! We zijn achter de schermen druk bezig met het compleet vervangen van onze websites. Later dit jaar zult u dan ook een hele nieuwe look van ons op internet vinden. We werken er daarbij aan om de site nog gebruikersvriendelijker en duidelijker te maken. Daarnaast zal ook de backoffice (het deel waarin wij uw bestellingen afhandelen) aanmerkelijk verbeterd worden waardoor we efficienter kunnen werken. ook zullen we met de nieuwe opzet nieuwe mogelijkheden krijgen om bijvoorbeeld iets te doen met social media en dergelijke. Als alles klaar is hopen we dan ook met de nieuwe opzet weer zowel technisch als cosmetisch een poos vooruit te kunnen. Maar er wordt op dit moment nog hard aan gewerkt dus: later meer!

 

Tot slot...

We hopen u hiermee weer prettig te hebben bijgepraat en ontvangen uw reacties, tips en andere bemerkingen zoals gezegd graag op info@hout-olie.nl.